YÜKLENİYOR

Perşembe Araştırmaları #4

 

 

Perşembe Araştırmaları devam ediyor!

Tebdil-i mekanda ferahlık vardır! Bahar boyunca sürecek olan Perşembe Araştırmaları’nda bu hafta

etkinlik sponsorumuz Ersa'nın showroom binasında olacağız.

Ersa, İstanbul mağazasını ve çalışma ofislerini barındıran yeni merkezini bir yıl önce Altunizade’de kurdu. Böylece, şehrin merkezinde ancak ağaçların arasında, aydınlık, keyifli bir manzaraya sahip bir binada çalışma ve ziyaretçilerini ağırlama olanağına kavuştu. Şanal Mimarlık imzasını taşıyan Core Ideas konseptiyle tasarlanan proje, pek çok olasılığa imkan veren dinamik bir mekan kurgusuna sahip. Yalnızca mobilya satılan ya da çalışılan bir yer olmanın çok ötesinde; geçici sergilemeler, tasarım sohbetleri, buluşmalar için pek çok mekansal karşılık üretilmiş. Bu yüzden binayı yakından tanımak ve atölye içeriğine binanın bizzat kendisini dahil etmek istedik.

Oğuzhan Abdik yürütücülüğünde gerçekleşecek olan “Mekansal Algı Deformasyonu: Analog Fotoğraf ve Dijital Manipülasyon” etkinliği kapsamında, önce Ersa’nın Arkitera Mimarlık Yıllığı 2016 ödüllü showroom binasını geziyor, konuşuyor ve tartışıyor olacağız. Ardından başlayacak olan atölye kapsamında, binanın analog fotoğrafları çekilecek. 20 Nisan Perşembe akşamı gerçekleşecek olan atölyede çekilen fotoğrafların bizim tarafımızdan taranarak dijital ortama aktarılmasını takiben, 22 Nisan Cumartesi günü atölyenin ikinci aşaması olan dijital manipülasyona başlayacağız.

 

 

Daha detaylı açıklamak gerekirse;

Atölye,  mekan algılarımız ve bunları karşı tarafa ifade etme biçimlerimiz üzerine kısa ve eğlenceli bir üretim süreci olarak düşünüldü. Bir mekan tasarlanırken birtakım sahneler planlanır ve tabi mekanın sunumu da bu sahnelerin bize algılatmak istedikleri üzerinden yapılır. Tasarlanmış olsun veya olmasın, bir mekanda; bakış noktamıza, yönümüze, ışığın açısına, mekanın kullanım senaryosuna ya da daha kişisel referanslar olan deneyimsel birikimlerimize göre çok farklı şeyler algılar ve hissederiz. Atölyenin temel dayanağı; mekana dair biriktirdiğimiz algısal haritayı, fotoğraf yoluyla görselleştirmek ve ardından aynı kişisellikle manipüle etmek üzerine kurulu.

Mekan olarak seçtiğimiz Ersa mobilyanın showroom binası çok zihin açıcı bir mekan olarak bize fazlasıyla yardımcı oluyor. Yapı elemanları, hacimsel etki, şeffaflık ve doluluklar, yatay ve düşey sirkülasyonlar, farklı kullanım senaryoları ve renklerle çok zengin bir deneyim sunan mekan, bu atölyeyi çok daha keyifli bir hale getirecek diye tahmin ediyoruz.

Kısa bir sunumun ardından katılımcılar mekanda özgür olacaklar, ancak yöntem olarak biraz kendimizi kısıtlayıp analog fotoğraflar çekerek başlayacağız. Bu sayede sonuçlara bir tür bilinmezlik katacağımız söylenebilir. Her katılımcının bir rulo renkli ve bir rulo siyah beyaz film hakkı olacak. 20 Nisan Perşembe akşamı, Ersa showroom binasını fotoğraflayacağız. Ardından 22 Nisan Cumartesi günü, dijital manipülasyonlar veya kolajlar yaparak kendi algılarımızı grafik sonuçlara dönüştüreceğiz. Farklı açılar ve tekniklerle çekilmiş fotoğraflara, kişisel müdahaleler ve sunum teknikleri eklenince, aynı mekanın nasıl farklı algılar yaratabildiğini göreceğiz. Katılımcılar bir şekilde sezgisel olarak algıladıkları ama sebebini tam olarak deşifre edemedikleri bazı mekansal etkileri de bu atölyede keşfetme şansı bulacak.

İlerleyen süreçlerde, eğer imkan olursa çıkan grafiklerden ufak bir foto kitap yapacağız.

 

Atölye herkesin katılımına açıktır. Kontenjan sınırlı olduğu için ön kayıt gereklidir.

Ön kayıt ve bilgi için hello@atolyemil.com

Katılımcılarda başlangıç seviyesinde de olsa Photoshop bilgisi aranmaktadır. Fotoğraf makineleri ve filmler Ersa Mobilya sponsorluğuyla ücretsiz olarak sağlanacaktır.

 

Perşembe Araştırmaları'nda neler yapıldı görmek isterseniz buradan ulaşılabilir.

 

Gelecek Program:

27 Nisan 2017; Mimarlığın Söz Konusu Olduğu Düzlemde Müphemliğin Peyzajı, Seda Kurt Şengün

4 Mayıs 2017; Project Nebula Atölyesi, Esra Akdere, Ayşegül Karaman, Şebnem Şoher

11 Mayıs 2017; Arketip Olarak Duvar, Ali Derya Dostoğlu

18 Mayıs 2017; Şehrin Tanıkları: Anıtlar ve İdeoloji, Onur Atay

Sergi ve kapanış partisi