YÜKLENİYOR

Her Haftaya Bir Sanatçı: Gordon Matta-Clark

Sanatatak Okul'da gerçekleşen "Her Haftaya Bir Sanatçı" serisinin ilk konuğu Gordon Matta-Clark!

Gordon Matta-Clark (1943 - 1978), mimarlık eğitimi almış bir ressam. Yıkılmak üzere olan yapıları; kesikler, yarıklar ve deliklerle bozuyor. Elektrikli testereyle ortadan yardığı binalarda; kesiğin yukardan aşağı ilerlemesini, yapının çatıdan bodrum katına kadar ayrılmasını ve tüyler ürpertici iç yüzünü insanlara göstermesini heyecan verici buluyor.

Yapının, tam planladığı gibi yıkılması ve bir heykele dönüşmesi sürecini fotoğraflarla belgeliyor.

Gordon Matta-Clark, yapının alışılmadık gerçek bir kesitini sunarak; mimarlığın yüzeyden ibaret olmadığı, iç yüz, dış yüz, mekanın hapsettiği anlamlar gibi tartışmaya açık pek çok kavram üzerinden bir dizi üretim ortaya koyuyor.

Müdahale ettiği yapılar; katılaşmış ve sıkışmış anlamlarından sıyrılarak, çözünüyor. Yok olmaya çok az kalmışken, yeni bir anlam üretiyor.

1970’lerdeki bu anlamı; tekrar tartışıp, tekrar işleyip, tekrar döngüye sokmayı deneyeceğiz. Sanatçının üretimlerindeki temel söylem üzerinden destekleyici ya da direnç oluşturucu paralel üretimler yaparken, onun fikirlerini, bakış açısını, dünyayı görme biçimini; kendi zihinsel ve duyusal süzgeçlerimizden geçirerek yeniden üretiyor olacağız.

 

Etkinlik Öney Mimarlık'ın katkılarıyla ücretsizdir.